  • ADP2105ACPZ-3.3-R7
ADP2105ACPZ-3.3-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2105ACPZ-3.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP2105ACPZ-3.3-R7
Package:
16-VQFN Exposed Pad, CSP
Description:
16 Terminals 2.7V 16-Pin ADP2105 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1.2MHz Tape & Reel (TR) 16-VQFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 9508
Step5Bar-code shipping tag
ADP2105ACPZ-3.3-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN PULSE FREQUENCY MODULATION CONTROL SCHEME
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP2105
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    97 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    30μA
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    3.3V