ADP1875ARQZ-0.6-R7
ADP1875ARQZ-0.6-R7
84-ADP1875ARQZ-0.6-R7
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
16 Terminals 2.95V~20V 16-Pin ADP1875 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ADP1875ARQZ-0.6-R7 Overview
Capsuled in the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package, the switching controller can be used for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. The supply and operating voltage of the dc control are 2.95V~20V. Suitable for a -40°C~125°C TJ dc switcher. A switching controller such as this can switch at a value of 600kHz . As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. Enable, Power Good, Soft Start, Tracking provides dcdc regulator efficient switching control. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . 16 terminations with a variety of function. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. 12V nominal DC switcher's voltage input. ADP1875 can be searched for other relevant dc to dc converter ics. Pins number 16 of switching converter in total. In particular, switching converter belongs to the Switching Regulator or Controllers family. Statistically, the DC regulator outputs 600mV voltage. voltage regulator dc to dcs with a 65 % duty cycle are designed to be reliable when powered on and powered off. As DC switcher has a Surface Mount, it's suitable for most applications and prototype designs. This dc regulatorhas a max frequency of 600kHz. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ADJUSTABLE OUTPUT VOLTAGES AVAILABLE AS LOW AS 0.6V. It is suggested that users apply 20V to the voltage regulator dc to dc in order to run it safely and reliably in a circuit. Users must limit the voltage accordingly because the dc switcher's maximum input voltage is 20V. The supply voltage must be 2.95V. DC switcher will not be able to provide an output current above 25A volts. Its datasheet indicates the switching converter can output a maximum of 18V volts. With a current supply of 1.1μA, it runs. 600mV voltage output is lower than 600mV.
ADP1875ARQZ-0.6-R7 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
PULSE WIDTH MODULATION
Max Duty Cycle: 65 %
ADJUSTABLE OUTPUT VOLTAGES AVAILABLE AS LOW AS 0.6V
ADP1875ARQZ-0.6-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADP1875ARQZ-0.6-R7 DC to DC converter applications.
- Industrial controllers
- Energy management systems
- Hydrogen power
- Photovoltaic power
- Computer-related products
- Precision electronic equipment
- Servo drive system
- Smart grid
- Program control systems
- USB circuits
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ADP1875ARQZ-0.6-R7
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-ADP1870ARMZ-0.3-R710-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1850ACPZ-R732-VFQFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP5054ACPZ-R748-WFQFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1882ARMZ-0.6-R710-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1879ACPZ-0.3-R714-WFDFN Exposed Pad, CSP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1874ARQZ-0.3-R716-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1874ARQZ-0.6-R716-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1821ARQZ-R716-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1828YRQZ-R720-SSOP (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADP1872ARMZ-1.0-R710-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare