  • ADP1740ACPZ-1.2-R7
ADP1740ACPZ-1.2-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP1740ACPZ-1.2-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP1740ACPZ-1.2-R7
Package:
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable, Power Good, Soft Start Fixed 0.65mm Tin ADP1740 PMIC 16 16-WQFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 1200
Step5Bar-code shipping tag
ADP1740ACPZ-1.2-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WQFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP1740
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.8mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    3.6V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Current
    1.8mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    1.8mA
  • Control Features
    Enable, Power Good, Soft Start
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    800μA
  • Reference Voltage
    500mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Dropout Voltage1-Max
    0.28V
  • Min Current Limit
    2.4A
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Height
    750μm
  • Length
    4.1mm
  • Width
    4.1mm