  • ADP172ACBZ-1.8-R7
ADP172ACBZ-1.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP172ACBZ-1.8-R7
HK JDW NO:
84-ADP172ACBZ-1.8-R7
Package:
4-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
ADP172ACBZ-1.8-R7
Description:
Enable Fixed 0.5mm Copper, Silver, Tin ADP172 PMIC 4 4-UFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 7013
Step5Bar-code shipping tag
ADP172ACBZ-1.8-R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    4-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP172
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    260nA
  • Voltage - Input (Max)
    3.6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    300mA
  • Operating Supply Current
    23μA
  • Nominal Supply Current
    23μA
  • Max Supply Current
    170μA
  • Quiescent Current
  • Control Features
    Enable
  • Max Output Voltage
    3V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    60μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 300mA
  • PSRR
    73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    50mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.05V
  • Min Output Voltage
    800mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    73dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    400mA
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Width
    0.95mm