  • ADP1706ACPZ-1.05R7
ADP1706ACPZ-1.05R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP1706ACPZ-1.05R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP1706ACPZ-1.05R7
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable, Soft Start Fixed 0.5mm Tin ADP1706 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 1500
Step5Bar-code shipping tag
ADP1706ACPZ-1.05R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADP1706
  • Pin Count
    8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.05V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Current
    1.55mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    1.55mA
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.05V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.05V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    390μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1A
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ