  • ADP165ACBZ-1.2-R7
ADP165ACBZ-1.2-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP165ACBZ-1.2-R7
HK JDW NO:
84-ADP165ACBZ-1.2-R7
Package:
4-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
ADP165ACBZ-1.2-R7
Description:
Enable Fixed 0.5mm Copper, Silver, Tin ADP165 PMIC 4 4-UFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 1506
Step5Bar-code shipping tag
ADP165ACBZ-1.2-R7
    Select All
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.4μA
  • PSRR
    72dB ~ 62dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    72dB
  • Min Current Limit
    215mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Height
    640μm
  • Length
    0.965mm
  • Width
    0.965mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    4-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    68.407399mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP165
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    6.2μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Max Output Current
    150mA
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.2V
  • Operating Supply Current
    890nA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    590nA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V