  • ADP1606ACPZN1.8-R7
ADP1606ACPZN1.8-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP1606ACPZN1.8-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP1606ACPZN1.8-R7
Package:
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Description:
0.8V 6-Pin ADP1606 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 1A Switch 6-UDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 11647
Step5Bar-code shipping tag
ADP1606ACPZN1.8-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Voltage - Input (Min)
    0.8V
  • Operating Supply Current
    42μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    42μA
  • Current - Output
    1A Switch
  • Max Output Voltage
    4.2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Topology
    Boost
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.2V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    6
  • Supplier Device Package
    6-LFCSP-UD (2x2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    ADP1606
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    96 %
  • Voltage - Input (Max)
    1.8V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA