  • ADP150AUJZ-2.5-R7
ADP150AUJZ-2.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP150AUJZ-2.5-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP150AUJZ-2.5-R7
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
ADP150AUJZ-2.5-R7
Description:
Enable Fixed ADP150 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 12493
Step5Bar-code shipping tag
ADP150AUJZ-2.5-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP150
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    320μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Supply Current
    320μA
  • Quiescent Current
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    22μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.16V @ 150mA
  • Dropout Voltage
    105mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.105V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Min Current Limit
    190mA
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    900μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm