  • ADP122ACPZ-2.5-R7
ADP122ACPZ-2.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP122ACPZ-2.5-R7
HK JDW NO:
84-ADP122ACPZ-2.5-R7
Package:
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADP122ACPZ-2.5-R7
Description:
Enable Fixed Gold ADP122 PMIC 6 6-UDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 41
Step5Bar-code shipping tag
ADP122ACPZ-2.5-R7
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADP122
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    240μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    300mA
  • Operating Supply Current
    45μA
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Max Supply Current
    170μA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    105μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (10kHz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    85mV
  • Min Current Limit
    350mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm