  • ADP1111AR-12-REEL
ADP1111AR-12-REEL
advertisement
Manufacturer No:
ADP1111AR-12-REEL
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-ADP1111AR-12-REEL
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 8 SOIC
Quantity:
In Stock : 15088
Step5Bar-code shipping tag
ADP1111AR-12-REEL
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Output Voltage
    12V
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Input Voltage (Max)
    30V
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.4mA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm