  • ADN2848ACPZ-32-RL
ADN2848ACPZ-32-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADN2848ACPZ-32-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADN2848ACPZ-32-RL
Package:
32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADN2848ACPZ-32-RL
Description:
0.5mm PMIC ADN2848 32 Pin 3.3V 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADN2848ACPZ-32-RL Overview
It is packaged based on the materials of Tape & Reel (TR).The low package cost of the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP makes it well-known in the electronic industry.This product is Type Laser Diode Driver qualified for applications in standard grade.In 1 channels, data is transmitted.To ensure normal operation, a 3V~3.6V Supply Voltage is provided.Surface Mount is the way it is mounted.Efficiencies are achieved by operating at -40°C~85°C temperature.Base Part Number ADN2848 identifies its Type, regardless of package, temperature, or other variations.In the program, there have been no terminations. This system uses the Supply Voltage of 3.3V to function.Providing 32 pins is necessary to meet specific requirements.Including it in the mount Surface Mount is a bonus.In other words, it's similar to a 32-pin laser driver.It is able to operate with the Supply Voltage of 56mA, which makes the device an excellent choice for a wide range of applications.A subcategory of Display Drivers is where it belongs.Operation can be fast and stable when operating supplies of 3.3V are provided.
ADN2848ACPZ-32-RL Features
Supplied in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Operating temperature of -40°C~85°C
Operating supply current of 56mA
Operating supply voltage of 3.3V
ADN2848ACPZ-32-RL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADN2848ACPZ-32-RL Laser Driver ICs applications.
  • Disk drivers
  • Engine cooling fan
  • μC power
  • Semi-automation
  • Aging system
  • Motorcycle
  • Bypass circuit
  • Car wiper
  • Multiple-power supply system
  • Fuel injector
Step5Bar-code shipping tag
ADN2848ACPZ-32-RL
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laser Diode Driver
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADN2848
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    56mA
  • Data Rate
    1.25Gbps
  • Pulse Width Distortion (PWD)
    20 ps
  • Current - Modulation
    80mA
  • Current - Bias
    100mA
  • Length
    5mm