  • ADN2848ACP-32
ADN2848ACP-32
advertisement
Manufacturer No:
ADN2848ACP-32
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADN2848ACP-32
Package:
32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADN2848ACP-32
Description:
0.5mm PMIC 3.3V 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADN2848ACP-32 Overview
It is packaged based on Tray's materials.This device is well known in the electronics industry for its low package cost.For standard grade applications, it is a Type Laser Diode Driver.It is possible to transmit data over 1 channels.In order to ensure the proper functioning of 3V~3.6V Supply Voltage, it is provided.On a PCB, Surface Mount is used to mount it.-40°C~85°C is the temperature at which it operates to meet efficiency standards.It has 32 terminations programmed into it.The 3.3V supply voltage is used to power this system.It is necessary to provide 32 pins to meet specific requirements.50mA is used as the supply current in this system.
ADN2848ACP-32 Features
Supplied in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Operating temperature of -40°C~85°C
ADN2848ACP-32 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADN2848ACP-32 Laser Driver ICs applications.
  • Op-amps
  • Personal communication device
  • TVS diodes
  • Blower
  • Wireless charge devices
  • Multiple-power supply system
  • Digital audio player
  • Electronic modules
  • LED lighting
  • Car sunroof
Step5Bar-code shipping tag
ADN2848ACP-32
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    Laser Diode Driver
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1
  • Current - Supply
    50mA
  • Data Rate
    1.25Gbps
  • Current - Modulation
    80mA
  • Current - Bias
    100mA
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm