  • ADM8613Y232ACBZ-R7
ADM8613Y232ACBZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM8613Y232ACBZ-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM8613Y232ACBZ-R7
Package:
6-WFBGA, CSPBGA
Description:
2V6 Terminals 6-Pin ADM8613 Voltage supervisor1 Channels Min 900mV Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM8613Y232ACBZ-R7 Overview
There are 6 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. This power ic is packaged in a way that looks like a Cut Tape (CT). In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. A series of 1 channels can be found on this supervisor. There are 6-WFBGA, CSPBGA functions included in this PMIC so that you can refer to them. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 2V. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. The mount is attached to Surface Mount. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 6. 6 pins make up the power management. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 900mV as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. It is always advisable to use ADM8613, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer.
ADM8613Y232ACBZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 900mV
ADM8613Y232ACBZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM8613Y232ACBZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • Battery cars
  • FPGA design
  • Magnetic resonance imaging
  • Smart meter
  • Radar
  • DVR
  • Military communications
  • Stable power system
  • Electronics installed in the vehicle
  • Telecommunications equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADM8613Y232ACBZ-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADM8613
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    900mV
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.32V