  • ADM6346-36ARTZ-R7
ADM6346-36ARTZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6346-36ARTZ-R7
HK JDW NO:
84-ADM6346-36ARTZ-R7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ADM6346-36ARTZ-R7
Description:
3V3 Terminals 3-Pin ADM6346 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6346-36ARTZ-R7 Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. Tape & Reel (TR)-packaging is used. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. In this IC management you will find TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for you to refer to. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. IC management conducts in a 3V-voltage supply. Power management is included in the Surface Mount mount. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. 3 pins are present in total in this power management. 3 pins make up the power management. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 1V, which is the minimum supply voltage that should be applied. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. The recommended mounting type is Surface Mount. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. While this power management is operating, it will output Push-Pull, Totem Pole as the output voltage. The supervisor's supply current is specified to 500nA. You can always use ADM6346, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. There are 1 inputs monitored at once on the power management.
ADM6346-36ARTZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
500nA operating supply current
ADM6346-36ARTZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6346-36ARTZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • DSP
  • Detection of phase loss
  • Power communication system
  • Detection of phase imbalance
  • Computer applications
  • Battery cars
  • Power distribution systems of ICU
  • Leakage current detection
  • Telecommunications equipment
  • Rechargeable batteries
Step5Bar-code shipping tag
ADM6346-36ARTZ-R7
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Base Part Number
    ADM6346
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Voltage - Threshold
    3.6V
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.546V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.654V
  • Threshold Voltage
    +3.6V
  • Undervoltage Threshold
    3.546V
  • Overvoltage Threshold
    3.654V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    185 ms
  • Length
    2.9mm