  • ADM6320CX29ARJZ-R7
ADM6320CX29ARJZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6320CX29ARJZ-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM6320CX29ARJZ-R7
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
3.3V5 Terminals 5-Pin ADM6320 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6320CX29ARJZ-R7 Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. IC management is packaged as a SC-74A, SOT-753 package. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. Manage ics operate at 3.3V supply voltages. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. Power management has a total of 5 pins. This power management system has 5 pins. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. It is estimated that the voltage supervisor's supply current is 20μA. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to ADM6320, which is the base power ics number. The power management can work with a maximum supply temperature of 20μA. The power management has 1 monitored inputs.
ADM6320CX29ARJZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
20μA operating supply current
ADM6320CX29ARJZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6320CX29ARJZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • Electric heating appliances
  • Medical-specific isolation transformer
  • Network equipment
  • Battery cars
  • WiFi router
  • Microcontroller system
  • Stable power system
  • Unattended substation automation
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Display equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADM6320CX29ARJZ-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADM6320
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    20μA
  • Nominal Supply Current
    20μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.886V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.974V
  • Undervoltage Threshold
    2.886V
  • Overvoltage Threshold
    2.974V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    280 ms
  • Length
    2.9mm