  • ADM6315-45D4ARTRL7
ADM6315-45D4ARTRL7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6315-45D4ARTRL7
HK JDW NO:
84-ADM6315-45D4ARTRL7
Description:
5V4 Terminals 4-Pin ADM6315 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6315-45D4ARTRL7 Overview
This power management consists of 4 mounting terminals on which it can be mounted. Tape & Reel (TR)-packaging is used. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. Please refer to power management for TO-253-4, TO-253AA functions. This IC power shares lots of benefits with other Simple Reset/Power-On Reset products. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 240. The supervisor is always powered by a 5V volt supply. The power management is mounted by Surface Mount. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. A total of 4 pins are located on this power management. There are 4 pins on the power managment ic. Supply voltage (Vsup) should be at least 1V for this power management. There should be no more than 5.5V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. A Surface Mount mounting type is recommended. We recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. While in operation, this supervisor has a voltage output of Open Drain or Open Collector. Supplied with a operating current of 15μA, this PMIC is capable of fully function as specified. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by ADM6315. A maximum supply temperature of 15μA can be used with this power management. On the power management, 1 inputs are monitored.
ADM6315-45D4ARTRL7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
15μA operating supply current
ADM6315-45D4ARTRL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6315-45D4ARTRL7 Voltage Supervisors applications.
  • Rechargeable batteries
  • Insulation fault location system
  • Unattended substation automation
  • Automotive power systems
  • Embedded computing
  • Precision measurement
  • Smart meter
  • Electrical fire monitoring system
  • Set top box
  • Network equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADM6315-45D4ARTRL7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Reset Timeout
    1.12s Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.42V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.58V
  • Threshold Voltage
    +4.5V
  • Number of Monitored Inputs
  • Length
    2.9mm