  • ADM6315-45D2ARTRL7
ADM6315-45D2ARTRL7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6315-45D2ARTRL7
HK JDW NO:
84-ADM6315-45D2ARTRL7
Description:
4-Pin ADM6315 Voltage supervisorMin 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6315-45D2ARTRL7 Overview
Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). As a reference, this IC power includes TO-253-4, TO-253AA functions for your convenience. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. Surface Mount mounts power management on the wall. Power management has a total of 4 pins. Pin count of the power management is 4. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1V volts. The supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts in this IC power. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. You should set the supervisor's temperature during -40°C~125°C TA . During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. In order to maintain a stable supply current for the power management, 15μA is the recommended value. You can always use ADM6315, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. The maximum supply temperature is 15μA. On the power management, there are a total of 1 inputs that are monitored.
ADM6315-45D2ARTRL7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
15μA operating supply current
ADM6315-45D2ARTRL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6315-45D2ARTRL7 Voltage Supervisors applications.
  • Display equipment
  • Power communication system
  • Embedded computing
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Microcontroller system
  • Battery-powered equipment
  • Battery cars
  • Utility meter
  • Military electronics
  • Satellite navigation
Step5Bar-code shipping tag
ADM6315-45D2ARTRL7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Reset Timeout
    20ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.42V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.58V