  • ADG936BRU-R-500RL7
ADG936BRU-R-500RL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG936BRU-R-500RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADG936BRU-R-500RL7
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
ADG936BRU-R-500RL7 Overview
There is an optimized performance in the RF Switches because it utilizes the Tape & Reel (TR) package.There are 20 terminations in this RF Switch.This RF Switch should operate at a temperature of -40°C~85°C when operating.This high power RF switch belongs to the ADG936 family.20 pins are used for high power RF switch operation.The RF switch ic has type General Purpose RF.RF Switchs with 1.65V~2.75V voltage capabilities can be used.
ADG936BRU-R-500RL7 Features
Tape & Reel (TR) package
20 terminations
ADG936 family
20 pins
General Purpose RF Type
ADG936BRU-R-500RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADG936BRU-R-500RL7 RF Switches applications.
  • IF switching
  • Mobile devices
  • Wireless communications
  • Antenna diversity switching
  • General-purpose RF switching
  • ISM
  • Tablets
  • High speed filter selection
  • Smart metering
  • LTE diversity applications
Step5Bar-code shipping tag
ADG936BRU-R-500RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • Topology
    Reflective
  • Bandwidth
    4 GHz
  • Turn-Off Delay Time
    10 ns
  • Frequency Range
    DC~2GHz
  • Insertion Loss
    0.9dB
  • Off-state Isolation-Nom
    36 dB
  • Isolation
    36dB
  • Insertion Loss (dB)
    1.25 dB
  • RF Type
    General Purpose
  • Switch-on Time-Max
    14ns
  • Switch-off Time-Max
    13ns
  • P1dB
    16dBm
  • IIP3
    32dBm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Power Dissipation
    2.75μW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADG936
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    2 x SPDT
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of Channels
    1
  • Test Frequency
    1GHz
  • Impedance
    50Ohm