  • ADG1607BRUZ-REEL7
ADG1607BRUZ-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG1607BRUZ-REEL7
HK JDW NO:
84-ADG1607BRUZ-REEL7
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ADG1607BRUZ-REEL7
Description:
128ns, 109ns 5Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1607 28 Pins 150pA 5V 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 6000
Purchasing and Inquiry
ADG1607BRUZ-REEL7 Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). A switch device like this is mounted in Surface Mount. Multiplexers and demultiplexers have a ratio of 8:1. Operational temperature extended around -40°C~125°C TA. 28 terminations have been made so far. By its 8 channels, the electronic component provides high-quality output. Turning on and running the electrical part should be easy with a 5V voltage supply. A total of 28 pins are injected into the body of the electronic part. The circuits in this analogue multiplexer number 2. Use ADG1607 to search for variants of the digital switches. Analog switches have 5Ohm internal resistance. For details about the functions of 28 pins, please refer to the datasheets. normally, users should not supply switches with voltages higher than 16V. Analogue multiplexer with a Dual, Single supply type that is cost-effective. 3.3V is the lowest voltage the electrical component should receive. This multiplexer would work with 370μA current. If put voltage greater than 8V on the multiplexer, damage may be caused to the device. A dual power supply should have at least 3.3V voltage attached. A total of COMMON OUTPUT outputs are available on this analog switch ic. A voltage of 5V can be used to operate the electronic component. Among the inputs that can be operated are the 16 inputs. This switch operates within the bandwidth of 38MHz.
ADG1607BRUZ-REEL7 Features
8 Channels
370μA Supply Current
Bandwidth: 38MHz
ADG1607BRUZ-REEL7 Applications
  • Routers
  • Medical
  • Industrial control systems
  • Sample hold systems
  • SDH/SONET multiplexers
  • Private Branch Exchange (PBX)
  • Isolation
  • Automotive applications
  • Modems
  • Communication systems
Step5Bar-code shipping tag
ADG1607BRUZ-REEL7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Length
    9.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Number of Pins
    28
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    3.3V
  • Resistance
    5Ohm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Technology
    CMOS
  • Operating Supply Current
    370μA
  • Bandwidth
    38MHz
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    ADG1607
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Number of Channels
    8
  • Max Power Dissipation
    1.85mW
  • Number of Circuits
    2
  • Power Dissipation
    1.85mW
  • Output
    COMMON OUTPUT
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.001mA
  • Max Dual Supply Voltage
    8V
  • Min Dual Supply Voltage
    3.3V
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • On-State Resistance (Max)
    5Ohm
  • Turn-Off Delay Time
    90 ns
  • Logic Function
    Multiplexer
  • Number of Inputs
    16
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Input Voltage (Max)
    8V
  • Supply Type
    Dual, Single
  • Off-state Isolation-Nom
    62 dB
  • On-state Resistance Match-Nom
    0.2Ohm
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    3.3V~16V ±3.3V~8V
  • Signal Current-Max
    1.1A
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    150pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    18pF 120pF
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    128ns, 109ns
  • Charge Injection
    33pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    200m Ω
  • Crosstalk
    -62dB @ 1MHz