  • ADG1607BCPZ-REEL7
ADG1607BCPZ-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG1607BCPZ-REEL7
HK JDW NO:
84-ADG1607BCPZ-REEL7
Package:
32-VFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADG1607BCPZ-REEL7
Description:
128ns, 109ns 5Ohm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1607 32 Pins 150pA 5V 32-VFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADG1607BCPZ-REEL7 Overview
This electronic part is conveniently packaged in 32-VFQFN Exposed Pad, CSP, making it easy to ship abroad. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. There is an analog multiplexer mounted in position Surface Mount. Multiplexers and demultiplexers have a ratio of 8:1. Temperatures around -40°C~125°C TA are extended for operation. Totally, there are 32 terminations. As a result of its 8 channels, this electronic component provides high-quality output. In the case of a voltage supply of 5V volts, the electrical part can be powered up and run. As part of its design, the 32 series is equipped with this electronic component. Circuits number 2 make up this analogue multiplexer. Try searching for ADG1607 variants of the analog switch ic. There is 5Ohm internal resistance in this digital multiplexer. To find out what the 32 pins do, please refer to the datasheets. normally, users should not supply switches with voltages higher than 16V. The lowest voltage fed to the electronic component should be 3.3V. It is possible to supply this switch device with dual voltages. However, it is not advisable to exceed 8V. In the case of dual power supplies, you should connect at least 3.3V. There is an integrated analog IC DIFFERENTIAL MULTIPLEXER in the module. A total of COMMON OUTPUT outputs are available on this analog switch ic. It can operate from 5V operating voltages. Operating the 16 inputs requires 16 inputs. In 38MHz-bandwidths, data can be transferred. Resistivity from Drain to Source is 5Ohm for this electronic part.
ADG1607BCPZ-REEL7 Features
8 Channels
Bandwidth: 38MHz
Drain-to-Source resistance: 5Ohm
ADG1607BCPZ-REEL7 Applications
  • DSUs
  • FTTH
  • Transmit
  • Access Concentrators
  • Automotive applications
  • Power routing
  • Multi-Line E1 Interface Cards
  • Switching Systems
  • High speed data transmission line cards
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
ADG1607BCPZ-REEL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Resistance
    5Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1.85mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ADG1607
  • Output
    COMMON OUTPUT
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    8
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    3.3V
  • Analog IC - Other Type
    DIFFERENTIAL MULTIPLEXER
  • Power Dissipation
    1.85mW
  • Input Voltage (Max)
    8V
  • Number of Inputs
    16
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    3.3V~16V ±3.3V~8V
  • Bandwidth
    38MHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.001mA
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Turn-Off Delay Time
    90 ns
  • Max Dual Supply Voltage
    8V
  • On-State Resistance (Max)
    5Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    3.3V
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
  • Off-state Isolation-Nom
    62 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    150pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    18pF 120pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    0.2Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    128ns, 109ns
  • Charge Injection
    33pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    200m Ω
  • Crosstalk
    -62dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Drain to Source Resistance
    5Ohm
  • Signal Current-Max
    1.1A
  • Length
    5mm