  • ADG1604BRUZ-REEL7
ADG1604BRUZ-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG1604BRUZ-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADG1604BRUZ-REEL7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ADG1604BRUZ-REEL7
Description:
95ns, 173ns SP4T 1.1Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1604 14 Pins 200pA 5V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
ADG1604BRUZ-REEL7 Overview
Packed in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the electronic component is convenient for shipping overseas. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). In Surface Mount, this analog switch is mounted. 4:1 is the number of circuits in the multiplexer and demultiplexer. Temperatures around -40°C~125°C TA are extended for operation. In total, there have been 14 terminations. A 4 channel electronic part produces high-quality output. With a 5V voltage supply, the electrical component should be turned on and run. As part of the design of the 14 series, this electronic part has been incorporated into the system. These analog multiplexers are built based on SP4T switching circuits. There are 1 circuits in this switch device. Try searching for ADG1604 variants of the analog switch ic. As far as internal resistance is concerned, it has 1.1Ohm. To find out what the functions of 14 pins are, please refer to their datasheets. An abnormal situation would be for the switch device to be supplied with a voltage greater than 16V. The analog switch ic is of the Dual, Single supply type and is cost-effective. The lowest voltage fed to the electronic component should be 3.3V. An operating current of 230μA would be sufficient for this switch device. Despite this switch device's dual supply capability, its voltage should not exceed 8V. It is recommended that you attach at least 3.3V to your dual power supply. The electronic component can function from 5V. This switch operates within the bandwidth of 19MHz.
ADG1604BRUZ-REEL7 Features
4 Channels
Switch Circuit: SP4T
230μA Supply Current
Bandwidth: 19MHz
ADG1604BRUZ-REEL7 Applications
  • High-Voltage
  • Isolation
  • Cellular phones
  • Audio and video switching
  • Sample hold systems
  • Routers
  • Data Acquisition Systems
  • PCMCIA cards
  • Cable Telephony – NIU, Set-Top Box, Home Side Box
  • Digital Cross-Connects
Step5Bar-code shipping tag
ADG1604BRUZ-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.1Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    2.8mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADG1604
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    4
  • Interface
    Parallel
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    230μA
  • Power Dissipation
    2.8mW
  • Logic Function
    Multiplexer
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    3.3V~16V ±3.3V~8V
  • Supply Type
    Dual, Single
  • Bandwidth
    19MHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.36mA
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Turn-Off Delay Time
    95 ns
  • Max Dual Supply Voltage
    8V
  • On-State Resistance (Max)
    1.1Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    3.3V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    4:1
  • Off-state Isolation-Nom
    70 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    200pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    60pF 270pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    0.04Ohm
  • Switch Circuit
    SP4T
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    95ns, 173ns
  • Charge Injection
    125pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    30m Ω
  • Crosstalk
    -70dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Signal Current-Max
    0.378A
  • Length
    5mm