ADG1604BCPZ-REEL7
ADG1604BCPZ-REEL7
84-ADG1604BCPZ-REEL7
16-VQFN Exposed Pad, CSP
95ns, 173ns SP4T 1.1Ohm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1604 16 Pins 200pA 5V 16-VQFN Exposed Pad, CSP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ADG1604BCPZ-REEL7 Overview
The electronic component is convenient to ship overseas because it is packed in a 16-VQFN Exposed Pad, CSP. To ensure high reliability, a new packaging method Tape & Reel (TR) is used. This analog switch is mounted in Surface Mount. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 4:1. The operating temperature is extended to around -40°C~125°C TA. A total of 16 terminations have been recorded. High-quality output is provided by the electronic component's 4 channels. When a voltage supply of 5V is used, the electronic component should be turned on and run. A total of 16 pins are injected into the electrical part body. SP4T switching circuits are used in these analog switch ics. A total of 1 circuits make up this switch device. Using the ADG1604 search parameter, you can discover variants of the switch. This digital multiplexer has 1.1Ohm internal resistance. Datasheets for 16 pin functions are available upon request. A analogue multiplexer of this type is a Multiplexer or Switches. An abnormal situation would be for the switch device to be supplied with a voltage greater than 16V. In order for the electronic part to function properly, the lowest voltage should be 3.3V. Despite this switch device's dual supply capability, its voltage should not exceed 8V. A dual power supply should have at least 3.3V voltage attached. It is integrated with a SINGLE-ENDED MULTIPLEXER analog IC. The electronic component can function from 5V. 19MHz-bandwidths can be used to transfer data between multiplexers. Drain to Source resistance is 3.6Ohm.
ADG1604BCPZ-REEL7 Features
4 Channels
Switch Circuit: SP4T
Bandwidth: 19MHz
Drain-to-Source resistance: 3.6Ohm
ADG1604BCPZ-REEL7 Applications
- Audio and video signal routing
- Channelized and Unchannelized DS3 applications
- Digital access cross connects
- Transmit
- Medical systems
- SONET/SDH ADM
- Isolation
- ATM
- SDH
- Precision test equipment
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ADG1604BCPZ-REEL7
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-ADG419BRZ-REEL8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG408BRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG202AKRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG1408YRUZ-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG211AKNZ16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA266K8X8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7WB66K8X8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7SB3157P6X6-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA4157P6X6-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA3157L6X6-UFDFN2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA1157P6X6-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG1334BRSZ-REEL20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG201AKRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG442BNZ16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Vishay Siliconix880-DG413DY-E316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare