  • ADG1408SRU-EP-RL7
ADG1408SRU-EP-RL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG1408SRU-EP-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADG1408SRU-EP-RL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ADG1408SRU-EP-RL7
Description:
120ns, 120ns 4.7Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1408 16 Pins 200pA 5V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
ADG1408SRU-EP-RL7 Overview
Shipping overseas is convenient with the electronic component packed in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). High reliability is provided by advanced packaging method Digi-Reel?. There is an analog multiplexer mounted in position Surface Mount. 8:1 is the ratio of multiplexer to demultiplexer circuits. The operating temperature is extended to around -55°C~125°C TA. In total, there have been 16 terminations. This electronic part offers high-quality output due to its 8 channels. A 5V voltage supply should turn on and run the electronic component. 16 pins are injected to the electronic part body. There are 1 circuits in this multiplexer. Search with ADG1408 if you are looking for analog multiplexer variants. It has an internal resistance of 4.7Ohm. For functions related to 16 pins, please refer to the datasheets. In this analog multiplexer, the value is Multiplexer or Switches. In a normalsituation, users should not supply the switches with voltage higher than 16.5V. 5V should be the lowest voltage fed to the electronic component. There is no problem with using dual supply voltage, but it should not exceed 16.5V. A dual power supply should have at least 4.5V voltage attached. There is an integrated analog IC SINGLE-ENDED MULTIPLEXER in the module. 12V operating voltages can be used with this electrical part. It is possible to transfer data over a 60MHz-bandwidth.
ADG1408SRU-EP-RL7 Features
8 Channels
Bandwidth: 60MHz
ADG1408SRU-EP-RL7 Applications
  • FTTH
  • Imaging
  • Voice over IP/DSL – Integrated Access Devices, Smart
  • Fiber to the Home
  • Signal routing between systems
  • Communication systems
  • PCMCIA cards
  • T1/E1 Terminals
  • Frame Relay Equipment
  • High speed data transmission line cards
Step5Bar-code shipping tag
ADG1408SRU-EP-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    4.7Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    4.9mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADG1408
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Channels
    8
  • Interface
    Parallel
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    16.5V
  • Min Supply Voltage
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
  • Power Dissipation
    4.9mW
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    5V~16.5V ±4.5V~16.5V
  • Bandwidth
    60MHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.42mA
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Turn-Off Delay Time
    100 ns
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V
  • On-State Resistance (Max)
    4.7Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    4.5V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
  • Off-state Isolation-Nom
    70 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    200pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    14pF 80pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    0.3Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    120ns, 120ns
  • Charge Injection
    -15pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    200m Ω
  • Crosstalk
    -70dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    440ns
  • Switch-off Time-Max
    370ns
  • Length
    5mm