  • ADG1204YCPZ-500RL7
  • ADG1204YCPZ-500RL7
ADG1204YCPZ-500RL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG1204YCPZ-500RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
feilidi-ADG1204YCPZ-500RL7
Package:
12-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
85ns, 110ns SP4T 190Ohm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1204 12 Pins 100pA 15V 12-WFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADG1204YCPZ-500RL7 Overview
This electronic part is conveniently packaged in 12-WFQFN Exposed Pad, CSP, making it easy to ship abroad. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). Mounted in Surface Mount is this multiplexer. Multiplexers and demultiplexers have a number of circuits 4:1. Temperatures around -40°C~125°C TA are extended for operation. There are 12 terminations totally. This electronic part offers high-quality output due to its 4 channels. When the electronic component is given a voltage of 15V, it should be turned on and run. A key feature of the 12 series is the inclusion of this electronic part as part of its design. Multiplexers built on a SP4T switching circuit are built. This multiplexer is composed of 1 circuits. ADG1204 can be used to search for analog multiplexer variants. The internal resistance of this digital multiplexer is 190Ohm. Please refer to the datasheets for 12 pins functions. This switch device is a typical Multiplexer or Switches. It would be sufficient to run this analogue multiplexer with 250μA current. It is integrated with SINGLE-ENDED MULTIPLEXER analog ICs. Operating voltages of 12V are compatible with the electrical part. 800MHz-bandwidths can be used to transfer data between multiplexers. It has a Drain to Source resistance of 190Ohm ohms. It is able to conduct in a 4-bit way.
ADG1204YCPZ-500RL7 Features
4 Channels
Switch Circuit: SP4T
250μA Supply Current
Bandwidth: 800MHz
Drain-to-Source resistance: 190Ohm
4-Bit
ADG1204YCPZ-500RL7 Applications
  • RGB switches
  • E1 Multiplexer
  • CSU
  • PCMCIA cards
  • USB 1.1 signal switching circuits
  • Signal routing between systems
  • PDAs
  • Data Acquisition Systems
  • MP3 players
Step5Bar-code shipping tag
ADG1204YCPZ-500RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Length
    3.15mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    12
  • Package / Case
    12-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Interface
    Parallel
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    950μm
  • Width
    2.95mm
  • Resistance
    190Ohm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Technology
    CMOS
  • Operating Supply Current
    250μA
  • Bandwidth
    800MHz
  • Number of Functions
    1
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADG1204
  • Pin Count
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Number of Channels
    4
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    1.3mW
  • Analog IC - Other Type
    SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
  • Throw Configuration
    4PST
  • Number of Circuits
    1
  • Power Dissipation
    1.3mW
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.23mA
  • Drain to Source Resistance
    190Ohm
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • On-State Resistance (Max)
    190Ohm
  • Turn-Off Delay Time
    90 ns
  • High Level Output Current
    45mA
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Number of Bits
    4
  • Switch-on Time-Max
    85ns
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Off-state Isolation-Nom
    85 dB
  • On-state Resistance Match-Nom
    3.5Ohm
  • Switch Circuit
    SP4T
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    4:1
  • Voltage - Supply, Dual (V±)
    ±15V
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    1.5pF 4.2pF
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    85ns, 110ns
  • Charge Injection
    -0.7pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -80dB @ 1MHz