  • ADG1202BRJZ-REEL7
ADG1202BRJZ-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG1202BRJZ-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADG1202BRJZ-REEL7
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ADG1202BRJZ-REEL7
Description:
170ns, 105ns SPST - NO 200Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1202 6 Pins 100pA SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
ADG1202BRJZ-REEL7 Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in SOT-23-6. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Surface Mount is where this multiplexer is located. Multiplexers and demultiplexers have the same number of circuits 1:1. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C TA. Total terminations are 6. Into the electrical component body are injected 6 pins. These analog multiplexers are built based on SPST - NO switching circuits. Use ADG1202 to search for variants of the digital switches. It has an internal resistance of 200Ohm. Please refer to the datasheets for 6 pins functions. Multiplexer or Switches is a typical switch device. Users shouldn't supply more than 16.5V voltage to the switch device. 5V should be the lowest voltage fed to the electronic component. For this switch device, it is feasible to have two supplies. However, the voltage should not exceed 16.5V. It is recommended that you attach at least 5V to your dual power supply. The electrical part can be operated at 12V voltage levels. In order to operate the 1 inputs, there are several steps to follow.
ADG1202BRJZ-REEL7 Features
Switch Circuit: SPST - NO
-3db Bandwidth: 660MHz
ADG1202BRJZ-REEL7 Applications
  • Central office
  • Microprocessor Controlled Analog Systems
  • Voice over IP/DSL – Integrated Access Devices, Smart
  • MP3 players
  • High-Voltage
  • USB 1.1 signal switching circuits
  • Channel Banks
  • Existing multiplexer applications (both fault-protected and nonfault-protected)
  • E1 Multiplexer
  • Multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
ADG1202BRJZ-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    ADG1202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Max Supply Voltage
    16.5V
  • Min Supply Voltage
    5V
  • Number of Inputs
    1
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V
  • -3db Bandwidth
    660MHz
  • On-State Resistance (Max)
    200Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    5V
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    2.4pF 2.8pF
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    170ns, 105ns
  • Charge Injection
    -0.8pC
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    250ns
  • Normal Position
    NO
  • Voltage - Supply, Dual (V±)
    ±5V~16.5V