  • ADE7569ASTZF16
ADE7569ASTZF16
advertisement
Manufacturer No:
ADE7569ASTZF16
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADE7569ASTZF16
Purchasing and Inquiry
ADE7569ASTZF16 Overview
I have packed it in Tray. Package 64-LQFP. It can also be used as a Single Phase meter. This product is available in Surface Mount. -40°C~85°C's operational temperature is extended. 2.4V~3.7V power supply is used to operate it. There is a voltage of 0.4V 0.8V on the low-level I/O ports of this PMIC. This device is capable of delivering voltages of 1.3V 2V 2.4V for high-level I/Os on its pins. 64 terminations are included in the part. Analog ANALOG CIRCUIT PMIC IC with powerful performance. The normal voltage required for the part is 3.3V. The user should be aware that in order for this device to operate, it requires a voltage of 2.4V or higher in order to function. In order to keep the maximum voltage that goes to the device under 3.7V, the voltage should be kept as low as possible. The 64 pins are joined together. 4mA-device.
ADE7569ASTZF16 Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
ADE7569ASTZF16 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADE7569ASTZF16 Energy Metering ICs applications.
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Power monitoring/power budgeting
  • General Purpose Energy Measurement
  • Industrial Equipment
  • Base Station Power Distribution Systems
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Subsystem Power Measurement
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Power monitoring instruments
  • Telecom Infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
ADE7569ASTZF16
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.7V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
    64
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Supply
    4mA
  • Input Impedance
    770kOhm
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.4V 0.8V
  • Voltage - I/O High
    1.3V 2V 2.4V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm