  • ADE7169ASTZF16
ADE7169ASTZF16
advertisement
Manufacturer No:
ADE7169ASTZF16
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADE7169ASTZF16
Purchasing and Inquiry
ADE7169ASTZF16 Overview
I have packed this in Tray. 64-LQFP package. It is also capable of being used as a Single Phase meter. The following version of Surface Mount is available. Extended operating temperature at -40°C~85°C. The unit is powered by a 2.4V~3.7V power supply. The I/O ports on this PMIC have a voltage of zero on their low-level interfaces. This device is capable of delivering voltages of 1.3V 2V 2.4V for high-level I/Os on its pins. A 64 termination is included in the part. A powerful PMIC analog ANALOG CIRCUIT IC. A normal voltage will be needed for this part, which is 3.3V. It is important for users to know that this device requires a voltage of 2.4V or higher in order to function. In order to prevent damage to the device, it is important to keep the maximum voltage below 3.7V. The 64 pins are joined together. This is a 4mA device.
ADE7169ASTZF16 Features
Single Phase meter.
ANALOG CIRCUIT analog IC.
ADE7169ASTZF16 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADE7169ASTZF16 Energy Metering ICs applications.
  • Poly-phase energy meters of class 0.5S and class 1
  • Telecom Infrastructure
  • Server Backplane Systems
  • Telecommunications and data communications equipment
  • Real-Time Measurement of Input Power for AC/DC Supplies
  • Industrial Lighting Power Monitoring
  • Power monitoring/power budgeting
  • Power Monitoring for Home Automation
  • Intelligent Power Distribution Units
  • Central office equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADE7169ASTZF16
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.7V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
    64
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Current - Supply
    4mA
  • Input Impedance
    770kOhm
  • Measurement Error
    0.1%
  • Voltage - I/O Low
    0.4V 0.8V
  • Voltage - I/O High
    1.3V 2V 2.4V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm