ADC32J44IRGZ25
ADC32J44IRGZ25
815-ADC32J44IRGZ25
48-VFQFN Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ADC32J44IRGZ25 Overview
The analogue to digital converter is designed with 14 Bits.The AD converter is embedded in the 48-VFQFN Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 48 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 2 channels.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 125M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Pipelined.There are 48 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.7V~1.9V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.75 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADC32J44 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.There are several types of supply, categorized by Analog, Digital.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.7V~1.9V.ADC converters can be mounted using Surface Mount.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 1.9V.2 inputs are employed.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 1.8V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 2V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 401mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 535mW.Simultaneous Sampling can be ensured when operating.
ADC32J44IRGZ25 Features
1 Functions
48 basic kinds of terminations
Minimal supply voltage of 1.7V
ADC32J44IRGZ25 Applications
There are a lot of Texas Instruments ADC32J44IRGZ25 ADC applications.
- Handheld Terminal Interface
- TD-SCDMA, WiMAX
- GSM, EDGE, PHS, UMTS, WCDMA, CDMA2000,
- 4-channel data acquisition
- RADAR processing, digital oscilloscopes
- Communication test equipment
- Automotive
- Digital signal processing
- Digital Storage Oscilloscope
- Wireless local loop
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ADC32J44IRGZ25
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-ADS8556IPM64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS5263IRGCT64-VFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC102S101CIMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADC08832IMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC0848BCV28-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1248IPW28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1115IDGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1118IDGST10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare