  • ADC121C027CIMK
ADC121C027CIMK
advertisement
Manufacturer No:
ADC121C027CIMK
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-ADC121C027CIMK
Package:
TSOT
Datasheet:
Description:
12 Bit 0.95mm ADC 3V TSOT
Quantity:
In Stock : 3945
Step5Bar-code shipping tag
ADC121C027CIMK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSOT
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    Unipolar
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    780μA
  • Number of Bits
    12
  • Number of Inputs
    1
  • Converter Type
    ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    188.9 ksps
  • Number of Analog In Channels
  • Output Bit Code
    BINARY
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0244%
  • Integral Nonlinearity (INL)
    1 LSB
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Conversion Rate
    188.9 ksps
  • Output Format
    SERIAL
  • Length
    2.97mm