  • AD9889BBSTZ-80
AD9889BBSTZ-80
advertisement
Manufacturer No:
AD9889BBSTZ-80
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD9889BBSTZ-80
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
0.65mm 80 Video Processing Linear IC 80 Pin 165MHz LQFP
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of Analog Devices, Inc.
AD9889BBSTZ-80 Video Processing Linear ICs applications.
  • Video Capture, Editing, and Processing
  • Scanners
  • Set-Top Boxes
  • Docking Station
  • LCD
  • USB/Portable Low Power Video Buffering
  • Home Entertainment
  • Digital Video Routers and Switches
  • DVI/HDMI Signal Switching
  • Video Trigger Oscilloscopes and Waveform Monitors
Step5Bar-code shipping tag
AD9889BBSTZ-80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    80
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    165MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Number of Channels
    8
  • Interface
    HDMI
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    240mA
  • Nominal Supply Current
    240mA
  • Bandwidth
    80MHz
  • Resolution
    1 B
  • Sampling Rate
    165 Msps
  • Power - Output
    432mW
  • Conversion Rate
    165 Msps
  • Consumer IC Type
    CONSUMER CIRCUIT
  • Height
    1mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm