AD9446BSVZ-100
AD9446BSVZ-100
84-AD9446BSVZ-100
100-TQFP Exposed Pad
16 Bit 0.5mm ADC AD9446 3.3V 100-TQFP Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD9446BSVZ-100 Overview
The analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 100-TQFP Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 100 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 100 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 100M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Pipelined.There are 100 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 3.3V 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 2 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.It belongs to AD9446 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Single can be used to categorize supply types.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 3V~3.6V.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 3.14V.The output formats of this electrical AD converter are PARALLEL, WORD , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 2.8W. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 2.8W.The number of channels is growing strong/weak: 1.The maximal input type of this electronic AD converter is 1.6V.The digital converter supports the minimal input voltage of 1V.
AD9446BSVZ-100 Features
1 Functions
100 basic kinds of terminations
100 pin count
Minimal supply voltage of 3.14V
AD9446BSVZ-100 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD9446BSVZ-100 ADC applications.
- 3-phase power control
- Rotary encoder
- Broadband data applications
- Data Acquisition Systems
- Telecommunications
- Handheld Terminal Interface
- Imaging Systems
- Music reproduction technology
- Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
- Multicarrier, multimode digital receivers
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD9446BSVZ-100
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD7192BRUZ-REEL24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7705BRZ-REEL16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7190BRUZ-REEL24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7799BRUZ-REEL16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7791BRMZ-REEL10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7175-2BRUZ-RL724-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare