  • AD8659ARZ-R7
AD8659ARZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD8659ARZ-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD8659ARZ-R7
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8659ARZ-R7
Description:
4 Channels 12mA per Channel 5pA 110 dB Instrumentational OP Amps 0.0026μA 2.7V~18V ±1.35V~9V AD8659 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
AD8659ARZ-R7 Overview
There is a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case package that contains the instrumentation amplifiers. An op amp ic of the General Purpose type. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. During the past two weeks, there have been close to 14 terminations. In this case, there are 14 pins on the board. This linear amplifier should be powered by an 10V battery. There are two types of Operational Amplifier op amps in this case, and this device falls into one of them. Linear amplifier includes 14 pins. Op amp rates 350μV as input offset voltage. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~125°C . An 72μA volt supply current is needed for this linear amplifier to operate. It is a member of the 120dB's 120dB family. There are 4 channels on the operational amplifiers. Buffer amplifier produces Rail-to-Rail signals, which is one of its many benefits. An buffer amplifier is packed in a TAPE AND REEL-shape according to the design. There is an 18μA quiescent current running through op amp ic.
AD8659ARZ-R7 Features
14 Pins
supply voltage of 10V
120dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8659ARZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8659ARZ-R7 Instrumentational OP Amps applications.
  • Communication
  • Automation control systems
  • Laptop
  • Polarized electrodes
  • Wireless base stations
  • Exponential operation circuits
  • Video amplifiers
  • Portable media players
  • Television
  • Non-polarized electrodes
Step5Bar-code shipping tag
AD8659ARZ-R7
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Power Supplies
    +-1.35/+-9/2.7/18V
  • Number of Channels
    4
  • Operating Supply Current
    72μA
  • Nominal Supply Current
    72μA
  • Quiescent Current
    18μA
  • Slew Rate
    0.07V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    110 dB
  • Current - Input Bias
    5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~18V ±1.35V~9V
  • Output Current per Channel
    12mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    350μV
  • Gain Bandwidth Product
    200kHz
  • Unity Gain BW-Nom
    230 kHz
  • Voltage Gain
    120dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.0026μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    115dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Settling Time
    15 μs
  • Low-Bias
    NO
  • Micropower
    YES
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00002μA
  • Programmable Power
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Input Capacitance
    3.5pF
  • Wideband
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    10V
  • Terminal Pitch
    1.27mm