  • AD845JR-16-REEL7
AD845JR-16-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD845JR-16-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-AD845JR-16-REEL7
Package:
SOIC W
Datasheet:
Description:
2nA 86 dB Instrumentational OP Amps 0.045μA 16 Pins SOIC W
Quantity:
In Stock : 1546
Step5Bar-code shipping tag
AD845JR-16-REEL7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC W
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e0
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Operational Amplifiers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    15V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Slew Rate
    100 V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Common Mode Rejection Ratio
    86 dB
  • Current - Input Bias
    2nA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1.5mV
  • Gain Bandwidth Product
    16MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    16000 kHz
  • Voltage Gain
    113.98dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.045μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    88dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Min Dual Supply Voltage
    4.75V
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.002μA
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm