  • AD8390ARCZ
AD8390ARCZ
advertisement
Manufacturer No:
AD8390ARCZ
HK JDW NO:
699-AD8390ARCZ
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8390ARCZ
Description:
4μA 64 dB Instrumentational OP Amps 7μA 10V~24V ±5V~12V 16 Pins 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 9515
Step5Bar-code shipping tag
AD8390ARCZ
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Terminal Position
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    16
  • Number of Circuits
    1
  • Current - Supply
    10mA
  • Slew Rate
    300V/μs
  • Amplifier Type
    Differential
  • Common Mode Rejection Ratio
    64 dB
  • Current - Input Bias
    4μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    10V~24V ±5V~12V
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    7μA
  • Voltage - Input Offset
    1mV
  • Current - Output / Channel
    400mA
  • -3db Bandwidth
    60MHz
  • Length
    4.9mm