  • AD811ARZ-16-REEL
AD811ARZ-16-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD811ARZ-16-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD811ARZ-16-REEL
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD811ARZ-16-REEL
Description:
16 Terminations±4.5V~18V 16 Pin AD811 Video Amps Modules 1 Functions2500V/μs Min -55°C Max 125°C
Purchasing and Inquiry
AD811ARZ-16-REEL Overview
Class d amplifier's packaged in the form of a Tape & Reel (TR).In order to save space, class d amp is included in the package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).High performance makes audio amplifier an excellent choice for Current Feedback.Mounting the board based on Surface Mount is the preferred method.It has a base part number of AD811 that can be used to audio amp.Audio digital amplifier has a pin count of 16 on audio digital amplifier.There are 16 terminations in digital amplifier.Its -3db bandwidth is 140MHz.This audio power amplifier is included in Operational Amplifier.Audio amplifier runs on 16mA supply current.In this case, there are 16 pins used in amplifier ics construction.Temperatures less than 125°C are recommended for operation.At least -55°C is recommended as the operating temperature.Presently, there are a total of 1 channels that are available to users.The 15V supply voltage enables high efficiency.Audio amplifiers with OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier types are supported.A single supply type is available for this item, which is Dual.A quiescent current of 16mA is consumed by it, and the external environment has no impact on it.
AD811ARZ-16-REEL Features
Operational Amplifier subcategory
16 pins
1 channels
AD811ARZ-16-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD811ARZ-16-REEL Video Amps and Modules applications.
  • Automotive active noise cancellation
  • Premium Audio
  • HiFi Audio System Equipment
  • Automotive
  • Analog and Digital Mixing Consoles
  • Broadcast Studio Equipment
  • Emergency call (eCall)
  • Body Control Modules
  • Automotive head unit
Step5Bar-code shipping tag
AD811ARZ-16-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Current Feedback
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD811
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    16mA
  • Nominal Supply Current
    16mA
  • Quiescent Current
    16mA
  • Slew Rate
    2500V/μs
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    60 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.5V~18V
  • Output Current per Channel
    100mA
  • Supply Type
    Dual
  • Input Offset Voltage (Vos)
    3mV
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Settling Time
    25 ns
  • -3db Bandwidth
    140MHz
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Input Capacitance
    7.5pF
  • Input Bias Current
    2μA
  • Input Voltage Noise Density
    1.9nV/sqrt Hz
  • Height Seated (Max)
    2.65mm