  • AD8044ARZ-14-REEL
AD8044ARZ-14-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8044ARZ-14-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD8044ARZ-14-REEL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8044ARZ-14-REEL
Description:
4 Channels 30mA per Channel 2μA 90 dB Instrumentational OP Amps 3V~12V ±1.5V~6V AD8044 14 Pins 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
AD8044ARZ-14-REEL Overview
The linear amplifier is packaged in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case which makes it easy for the consumer to handle. There are two types of operational amplifiers in this circuit. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 14. Buffer amplifier has a total of 14 pins. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Instrumentation amplifier is a part of Operational Amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 14 pins. There is an input offset voltage of 6.5mV for this buffer op amp. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~85°C for optimal performance. You can run this op amp ic on 13.6mA . 94dB should be the voltage gain. The op amp ic has 4 channels on it. As one of the many benefits of this buffer amplifier, it puts out Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it offers. As a result of this, the buffer amplifier is packed in TAPE AND REEL. 3.4mA quiescent currents are flowing through buffer op amp.
AD8044ARZ-14-REEL Features
14 Pins
supply voltage of 5V
94dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8044ARZ-14-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8044ARZ-14-REEL Instrumentational OP Amps applications.
  • Industrial control system
  • Addition operation circuits
  • Signal operation
  • Comparator
  • Digital cameras
  • Weak signal detection
  • High gain DC amplifier
  • Oscilloscopes
  • Displayers for aircraft and air transportation control systems
  • Ultrasound transducers
Step5Bar-code shipping tag
AD8044ARZ-14-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD8044
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Power Supplies
    3/5/+-5V
  • Number of Channels
    4
  • Operating Supply Current
    13.6mA
  • Nominal Supply Current
    13.6mA
  • Power Dissipation
    1W
  • Output Current
    30mA
  • Quiescent Current
    3.4mA
  • Slew Rate
    170V/μs
  • Amplifier Type
    Voltage Feedback
  • Common Mode Rejection Ratio
    90 dB
  • Current - Input Bias
    2μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    3V~12V ±1.5V~6V
  • Output Current per Channel
    30mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    6.5mV
  • Gain Bandwidth Product
    80MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    15000 kHz
  • Voltage Gain
    94dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    12.6V
  • Voltage - Input Offset
    1.4mV
  • Settling Time
    30 ns
  • -3db Bandwidth
    150MHz
  • Input Capacitance
    1.6pF
  • Wideband
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm