  • AD7890ARZ-10
AD7890ARZ-10
advertisement
Manufacturer No:
AD7890ARZ-10
HK JDW NO:
84-AD7890ARZ-10
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD7890ARZ-10
Description:
Tube Active 12 b b 117k k Special Purpose ADCs/DACs SPI 5V V 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Surface Mount
Purchasing and Inquiry
AD7890ARZ-10 Overview
Package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) includes it.A Tube package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is advised to set the working temperature to -40°C~85°C so that normal operation can be maintained.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS) that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.In the event that your meter does not display 5V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.In total, 24 terminations have occurred.This 1 function enables high performance for applications of any kind.By deploying 8 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.Those looking for similar parts could try searching "AD7890".In this data acquisition unit, 5V is the common amount of voltage.Speaking of pin count, it has 24 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 12-bit device.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 24 pins.Just like other high-quality Analog to Digital Converters will do, this unit presents high reliability.The device can be supplied using 5V.8 analog IN channels are implemented for high-level analog source acquisition.Data acquisition requires 1 basic elements.
AD7890ARZ-10 Features
Surface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5V unit
AD7890ARZ-10 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD7890ARZ-10 ADCs/DACs applications.
  • Bus Structured instruments
  • Function Generaion
  • High-End Compact Disc Players
  • WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
  • Data Distribution System
  • Multiplexed Data Acquisition Systems
  • Communication test equipment
  • Wireless infrastructure:
  • Video Encoder
  • Portable battery-powered instruments
Step5Bar-code shipping tag
AD7890ARZ-10
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    Data Acquisition System (DAS)
  • Subcategory
    Analog to Digital Converters
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD7890
  • Pin Count
  • Output Type
    TTL
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bipolar
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    8
  • Interface
    SPI, Serial
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Power Dissipation
    50mW
  • Number of Bits
    12
  • Min Input Voltage
    2.375V
  • Max Input Voltage
    2.625V
  • Supply Type
    Single
  • Data Interface
    SPI
  • Sampling Rate
    117 ksps
  • Number of Analog In Channels
    8
  • Sampling Rate (Per Second)
    117k
  • Output Bit Code
    2'S COMPLEMENT BINARY
  • Power Consumption
    30mW
  • Integral Nonlinearity (INL)
    1 LSB
  • Sample and Hold / Track and Hold
    TRACK
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    70 dB
  • Differential Nonlinearity
    1 LSB
  • Conversion Time-Max
    5.9μs
  • Resolution (Bits)
    12 b
  • Height
    2.35mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    7.6mm