  • AD745KRZ-16-REEL
AD745KRZ-16-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD745KRZ-16-REEL
HK JDW NO:
84-AD745KRZ-16-REEL
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD745KRZ-16-REEL
Description:
1 Channels 40mA per Channel 150pA 95 dB Instrumentational OP Amps 0.0004μA 9.6V~36V ±4.8V~18V AD745 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 4909
Step5Bar-code shipping tag
AD745KRZ-16-REEL
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    1.2W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    15V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD745
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    8mA
  • Power Dissipation
    1.2W
  • Quiescent Current
    10mA
  • Slew Rate
    12.5V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    J-FET
  • Common Mode Rejection Ratio
    95 dB
  • Current - Input Bias
    150pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    9.6V~36V ±4.8V~18V
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    100μV
  • Gain Bandwidth Product
    20MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    20000 kHz
  • Voltage Gain
    132.04dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.0004μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    96dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES AVCL>=5
  • Low-Bias
    YES
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00025μA
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Input Capacitance
    18pF
  • Input Voltage Noise Density
    5.5nV/sqrt Hz
  • Height Seated (Max)
    2.65mm