  • AD7390AR
AD7390AR
advertisement
Manufacturer No:
AD7390AR
HK JDW NO:
699-AD7390AR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD7390AR
Description:
DAC Voltage - Buffered Surface Mount R-2R R 3.9mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AD7390AR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AD7390AR .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Settling Time
    70μs (Typ)
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0488%
  • Input Bit Code
    BINARY
  • INL/DNL (LSB)
    ±2 (Max), ±1 (Max)
  • Input Format
    SERIAL
  • Number of D/A Converters
    1
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Number of Bits
    12
  • Architecture
    R-2R
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Reference Type
    External
  • Data Interface
    SPI
  • Differential Output
    No
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Digital
    2.7V~5.5V