  • AD7376ARU10
AD7376ARU10
advertisement
Manufacturer No:
AD7376ARU10
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD7376ARU10
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD7376ARU10
Description:
14 Terminations15V 14 Pin Digital Potentiometers128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD7376ARU10 Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.In total, pentometer has 128 positions.The terminations are 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.It is powered by 15V to deliver its perfomance.A 14 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 4.5V~33V ±4.5V~16.5V volts are available.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.Among its additional features are the following: IT CAN ALSO OPERATE FRON 4.5 TO 33V SINGLE SUPPLYdigipots like this can operate under resistance tolerances of 30%.
AD7376ARU10 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD7376ARU10 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD7376ARU10 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Voltage resistance conversion
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjusting the LCD Display
  • Cell phone
  • Medical equipment
  • Power supply
  • Speakers
  • LEDs
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
AD7376ARU10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FRON 4.5 TO 33V SINGLE SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~33V ±4.5V~16.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.47 kHz
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -15V
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    300ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm