  • AD6674BCPZ-1000
AD6674BCPZ-1000
advertisement
Manufacturer No:
AD6674BCPZ-1000
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD6674BCPZ-1000
Package:
64-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD6674BCPZ-1000
Purchasing and Inquiry
AD6674BCPZ-1000 Overview
385MHz is the frequency in which RF modulator operates.Due to the enhanced 64-WFQFN Exposed Pad, CSP package, this RF IC is excellent .In this package, the RF modulator is mounted in the Tray format.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this RF modulator.This RF module has 64 terminations for driving and receiving data signals.An enhanced power dissipation control is provided by this 64-pin RF module.125°C is the minimum operating RF switch IC's temperature.A minimum operating temperature of -55°C should not be reached by this RF switch IC.
AD6674BCPZ-1000 Features
Frequency of 385MHz
64-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Tray
64 terminations
64 pins
AD6674BCPZ-1000 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD6674BCPZ-1000 RF Misc ICs and Modules applications.
  • Broadband/CATV
  • Microwave Radio
  • Wireless LAN
  • PA predistortion
  • Communications test equipmen
  • PLL frequency range extender
  • Quadrature detection
  • Phase sensitive detection
  • Self-parking
  • Balanced modulation
Step5Bar-code shipping tag
AD6674BCPZ-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.25V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    385MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD6674
  • Function
    IF Receiver
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Power Dissipation
    555mW
  • Max Output Voltage
    20V
  • Min Input Voltage
    8V
  • Logic Function
    Receiver
  • Slew Rate
    10 V/μs
  • Max Input Voltage
    11V
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    500 ksps
  • Min Output Voltage
    5V
  • Settling Time
    2 μs
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • RF Type
    Cellular
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm