  • AD600JR-REEL
AD600JR-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD600JR-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD600JR-REEL
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD600JR-REEL
Description:
50mA per Channel 350nA 30 dB Instrumentational OP Amps ±4.75V~5.25V AD600 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 13762
Step5Bar-code shipping tag
AD600JR-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    665.986997mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    X-AMP®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    102Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD600
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Number of Circuits
    2
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    11mA
  • Power Dissipation
    600mW
  • Slew Rate
    275V/μs
  • Amplifier Type
    Variable Gain
  • Common Mode Rejection Ratio
    30 dB
  • Current - Input Bias
    350nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.75V~5.25V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Gain Bandwidth Product
    35MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Voltage Gain
    41.07dB
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Length
    10.3mm