  • AD5272BRMZ-50-RL7
AD5272BRMZ-50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5272BRMZ-50-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5272BRMZ-50-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5272BRMZ-50-RL7
Description:
10 Terminations2.5V 10 Pin AD5272 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5272BRMZ-50-RL7 Overview
The package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 1024 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The terminations are 10.You will find here 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.For its performance, it uses 2.5V.A 10 pin can be seen in the digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V volts.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.Pentometer is a member of AD5272 family.The mount is Surface Mount.10 pins are present on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 2.75V.There is a voltage delivery capability of +-2.53/5V.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.The supply current must be operated at 1μA in order to deliver its performance.A bandwidth of 300 kHz is available for data transfer.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.5V.
AD5272BRMZ-50-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
AD5272BRMZ-50-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5272BRMZ-50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic detection of equipment
  • Modern office equipment
  • Low power system
  • Programmable voltage regulator
  • Sensor trimming instrumentation
  • Calibration instrumentation
  • Power supply
  • Automotive electronics
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
AD5272BRMZ-50-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5272
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.75V
  • Power Supplies
    +-2.53/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.12 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    300 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    35
  • Length
    3mm