  • AD5253BRU10-RL7
AD5253BRU10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5253BRU10-RL7
HK JDW NO:
84-AD5253BRU10-RL7
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5253BRU10-RL7
Description:
20 Terminations2.5V 20 Pin AD5253 Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5253BRU10-RL7 Overview
A package containing it contains 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.The number of positions is 64.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 2.5V.The digi devices show 20 pins.The way to mount is Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~105°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The AD5253 family contains pentometer.Mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 20 pins on it.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.At 2.75V, the potentiometer conducts.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Even at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.A maximum supply current of 5μA can be handled by digital potentiometer.During quiescence, potentiameter consumes 5μA volts of current.Ensure that this pentometer is operated with a maximum dual supply voltage of 2.75V.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
AD5253BRU10-RL7 Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
Quiescent Current at 5μA
AD5253BRU10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5253BRU10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Joysticks
  • Bias adjustment circuits
  • DAC
  • Contrast control of monitors
  • Power supply
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Refrigerator
  • Gas detection circuit
  • Automatic gain control
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
AD5253BRU10-RL7
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5253
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.75V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    5μA
  • Quiescent Current
    5μA
  • Bandwidth
    0.4 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Temperature Coefficient (Typ)
    650ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm