  • AD524ARZ-16-REEL7
AD524ARZ-16-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD524ARZ-16-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD524ARZ-16-REEL7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD524ARZ-16-REEL7
Description:
50nA 90 dB Instrumentational OP Amps ±6V~18V AD524 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
AD524ARZ-16-REEL7 Overview
Op amp is packaged in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. This is a Instrumentation type op amp. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations approaches 16. In this case, there are 16 pins on the board. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 15V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. It has 16 pins that make up the linear amplifier. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 250μV voltage. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -25°C~85°C . It is possible to operate this buffer amplifier from a supply current of 5mA . A instrumentation amplifier like this has 1 circuits. 5 elements make up the design of this buffer amplifier. The minimum voltage gain this buffer op amp is able to conduct is 1. It is recommended to keep the buffer amps resistance within the range of 1GOhm.
AD524ARZ-16-REEL7 Features
16 Pins
supply voltage of 15V
Resistance of 1GOhm
AD524ARZ-16-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD524ARZ-16-REEL7 Instrumentational OP Amps applications.
  • Proportional counter tubes
  • Signal amplification
  • Video data acquisition
  • Differentiator circuits
  • Micro signal measurement
  • Band-pass filter
  • Fission chambers
  • Exponential operation circuits
  • Division circuits
  • Switching amplifier
Step5Bar-code shipping tag
AD524ARZ-16-REEL7
    Select All
  • Common Mode Rejection Ratio
    90 dB
  • Current - Input Bias
    50nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±6V~18V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    250μV
  • Gain Bandwidth Product
    1MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • -3db Bandwidth
    1MHz
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Voltage Gain-Min
    1
  • Voltage Gain-Nom
    10
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1GOhm
  • Max Power Dissipation
    450mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD524
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    5
  • Number of Circuits
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Power Dissipation
    450mW
  • Slew Rate
    5V/μs