  • AD5247BKS100-RL7
AD5247BKS100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5247BKS100-RL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5247BKS100-RL7
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
AD5247BKS100-RL7
Description:
6 Terminations3V 6 Pin Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5247BKS100-RL7 Overview
There is a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package containing it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 128 taps.The pentometer consists of 128 positions.A termination of 6 is intended.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.Performance is delivered by 3V power.In the digi devices, there are 6 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 100kOhm.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.There are two additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYdigipots with a maximum resistance tolerance of 30% may be used.
AD5247BKS100-RL7 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5247BKS100-RL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5247BKS100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Low power system
  • Adjustable current control
  • Power calibration
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Optic fiber network
  • Stereo
  • Programmable voltage regulator
  • Gas detection circuit
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
AD5247BKS100-RL7
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Resistance Tolerance-Max
    30%
  • Length
    2mm