  • AD5206BRU10
AD5206BRU10
advertisement
Manufacturer No:
AD5206BRU10
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5206BRU10
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5206BRU10
Description:
24 Terminations2.5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5206BRU10 Overview
The package contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer includes 6 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The number of positions is 256.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.Listed below are 6 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.5V.A 24 pin can be seen in the digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage limit on the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.There are the following additional features of this digital potentiometer: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
AD5206BRU10 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5206BRU10 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5206BRU10 Digital Potentiometers applications.
  • Power supply
  • Used as variable resistor
  • Automatic gain control
  • Motor control
  • Adjust VCOM settings
  • Power meter
  • Gas detection circuit
  • Industrial control circuits
  • Household appliances
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
AD5206BRU10
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    6
  • Bandwidth
    0.721 kHz
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    700ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -2.3V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm