  • AD5173BRMZ50-RL7
AD5173BRMZ50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5173BRMZ50-RL7
HK JDW NO:
84-AD5173BRMZ50-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5173BRMZ50-RL7
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5173 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5173BRMZ50-RL7 Overview
Package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.OTP indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 256 positions.The terminations are 10.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.On the digi devices, you can see the 10 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Family AD5173 includes pentometer.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.potentiameter with 10 pins.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.When the supply voltage is 5.5V, the potentiometer conducts.Voltage can be delivered at 3/5V.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM 5 V NOMINAL SUPPLYDigital Potentiometers family pentometer are used.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 3.5μA range.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.Max supply current 3.5μA is possible.Potentiameter consumes quiescent current at 3.5μA.Transferring data requires 4.8MHz bandwidth.
AD5173BRMZ50-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5173BRMZ50-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5173BRMZ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Communication device
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Sensor trimming instrumentation
  • Calibration instrumentation
  • Gas detection circuit
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
AD5173BRMZ50-RL7
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 5 V NOMINAL SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5173
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm