  • AD5173BRM2.5
AD5173BRM2.5
advertisement
Manufacturer No:
AD5173BRM2.5
HK JDW NO:
84-AD5173BRM2.5
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5173BRM2.5
Description:
10 Terminations3V 10 Pin AD5173 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5173BRM2.5 Overview
The package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.The pentometer is stored from OTP.The digital potentiometer embeds 2 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.A termination of 10 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm as shown.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices shows pins 10.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.AD5173 is a family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.A supply voltage of 5.5V conducts the potentiometer.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Here are the additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM 5 V NOMINAL SUPPLYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 3.5μA.The frequency 400kHz maintains high accuracy.Supply currents up to 3.5μA are supported.3.5μA consumes quiescent current.There are 4.8MHz bandwidth to transfer data.
AD5173BRM2.5 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5173BRM2.5 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5173BRM2.5 Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Refrigerator
  • DAC
  • Healthcare Products
  • PC
  • LEDs
  • Voltage control
  • Automated caliberation
  • Calibration instrumentation
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
AD5173BRM2.5
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    -20% +55%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 5 V NOMINAL SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    AD5173
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    OTP
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    4.8 kHz
  • -3db Bandwidth
    4.8MHz
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm