  • AD5165BUJZ100
AD5165BUJZ100
advertisement
Manufacturer No:
AD5165BUJZ100
HK JDW NO:
84-AD5165BUJZ100
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
8 Terminations3V 8 Pin Digital Potentiometers256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
AD5165BUJZ100 Overview
There is a SOT-23 package containing it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Cut Tape package.There are 256 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.In the digi devices, 8 pins can be seen.A flow limit of 100kOhm can be applied.8 pins are present on this potentiameter.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.The maximum 125°C ensures that the digital resistor runs stablily.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.1 channels are present on the programmable potentiometer.
AD5165BUJZ100 Features
Available in SOT-23 package
8 pins
AD5165BUJZ100 Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. AD5165BUJZ100 Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control circuits
  • Sensor auto referencing circuits
  • Low power system
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable power supplies
  • Medical equipment
  • Analogue circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Refrigerator
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
AD5165BUJZ100
  • Package / Case
    SOT-23
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.055 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Length
    2.9mm